Haberler > Türkiye Petrollerinin Günlük Petrol Üretimi 110.000 Varili Geçti

 

Türkiye Petrolleri günlük 110.000 varil petrol eşleniği üretime ulaştı.

Ocak ayı içerisinde yurt içinde 34 bin varil, yurt dışında  43 bin varil petrol üreten şirket, aynı dönemde yurt içinde 775 bin metreküp, yurt dışında ise 4 milyon 700 bin metreküp doğal gaz üretti.

Toplam 33 bin petrol eşdeğeri üretime denk gelen 5.5 milyon metreküp doğal gaz üretimi ile şirket toplamda 110 bin varil ile üretim rekoru kırdı.

Son 10 yılda 28 milyar TL’lik yatırım ile rezervlerini ciddi oranda artıran şirketin üretim artışındaki en büyük pay yurt dışı projelerden geldi. 2015 yılında 1.6 milyar dolar ile yurt dışı yatırım rekortmeni olan Türkiye Petrollerinin yurt dışı üretim faaliyetlerinde Azerbaycan projeleri %77’lik bir oranla başı çekerken, onu sırasıyla Irak ve Rusya Federasyonu’ndaki projeler takip etti.

Toplam üretimin %65’lik kısmı yurt dışında gerçekleştirilirken, son yıllarda “yerli ve milli enerji politikasına” uygun olarak yurt içindeki hidrokarbon arama ve üretim faaliyetlerine de hız verildi. 

Yeni keşfedilen sahalarla birlikte üretim artışını destekleyen ar-ge projeleri ile günlük 39 bin varil bandına ulaşan yurt içi üretim Batman, Adıyaman ve Trakya Bölgesi’nde gerçekleştirildi.

Sektördeki küresel belirsizliklere rağmen son 10 yılda yurt içi ve yurt dışı toplam 12,5 milyar dolar yatırım yapan TP, bu dönemde mevcut rezervini de ikiye katladı. Aynı dönem içerisinde hazine ve maliyeye toplam 7 milyar dolarlık kaynak aktaran Türkiye Petrolleri 2023 yılında günlük üretimini 190 bin varile çıkarmayı hedefliyor.

2014 yılından bu yana petrol fiyatlarındaki sert düşüş ile beraber küresel petrol sektöründe toplam kayıp 2 trilyon doların üzerine çıktı. Varlık satışlarının hız kazandığı bu dönemde, ankonvansiyonel ve derin deniz aramacılığı yatırımlarında ise büyük çaplı düşüşler yaşandı.