Sürdürülebilirlik

Enerji Yönetimi

Ortaklığımız tesislerine ait enerji tüketimleri (elektrik, doğal gaz, kullanma suyu) güncel olarak takip edilmekte ve maliyet tasarrufu sağlayacak projeler desteklenmektedir. Enerji Verimliliği konusunda çalışanlarımız bilgilendirilmektedir. Ayrıca, Türkiye Petrolleri yerleşkesi içerisinde Güneşten Elektrik Üretim Santrali kullanımdadır.

ENERJİ VERİMLİLİK ÇALIŞMALARI

DEĞiŞKEN HIZ SÜRÜCÜSÜ (VSD : Variable Speed Driver)

Petrol üretim kuyularını istenilen verimde çalıştırmak için motor değişimi, kasnak değişimi vb. gibi ek bir enerji kaybına yol açmadan VSD yardımıyla daha hızlı, güvenli ve daha verimli bir şekilde çalıştırmaktayız. Batman Bölge Müdürlüğü sahalarında 200 adet VSD kullanılmaktadır. Bu VSD sayısının birkaç yıl içinde 2 katına çıkması planlanmaktadır.

YÜKSEK VERİMLİ MOTORLAR

Batman Bölge Üretim sahalarında petrol kuyuları ve istasyonlar dahil olmak üzere yaklaşık 1200 adet motor bulunmakta ve bunların büyük çoğunluğu (özellikle yaklaşık 800 adet SRP ve PCP kuyu motorları) eski ve verimsiz motorlardır. Yüklenme oranları ve tamirat durumları da göz önüne alındığında düşük verim ile çalıştıkları tespit edilmiş ve motor alımı yapıldıkça bunların yerine yeni yüksek verimli uygun motorlar seçilerek yaklaşık her motordan enerji tasarrufu  sağlanacaktır.

BAKIMI YAPILMIŞ YENİ A TİPİ VERİMLİ TRAFOLAR

Batman Bölge Üretim sahalarında petrol kuyuları ve istasyonlar dahil olmak üzere yaklaşık 540 adet trafo bulunmakta ve bunların büyük çoğunluğu (yaklaşık 200 adet) eski ve verimsiz trafolardır. Yüklenme oranları ve tamirat durumları da göz önüne alındığında düşük verim ile çalıştıkları tespit edilmiş ve trafo tamiratı, bakımı ve alımı yapıldıkça bunların yerine yeni yüksek verimli uygun trafolar seçilerek yaklaşık her trafodan enerji tasarrufu sağlanmıştır.

ENERJİ NAKİL HATLARI

Batman Bölge Üretim sahalarında yaklaşık 1.000 km Orta gerilim ve Alçak gerilim enerji nakil hattı bulunmaktadır. Ömrünü tamamlamış, arıza sıklığı artmış enerji nakil hatları yeni hatlar ile değiştirilmekte ve enerji kaybı ile üretim kaybı minimuma indirilmektedir. Bu amaçla 2017 yılı Ekim ayında yapımı tamamlanan Garzan sahasındaki yaklaşık 25 km uzunluğundaki 31,5 kV, Kapıkaya-Yemişlik Orta gerilim hattı devreye alınmış olup Yerel şebekeden beslenen ve kesintilerin çok sık yaşandığı eski enerji nakil hattı iptal edilmiştir. Bu yeni hattın devreye girmesiyle hem hat kayıpları azalmış hem de enerji kesintilerinden kaynaklı petrol üretim kaybı minimuma inmiştir.

 

Vakıflar O1, Vakıflar O3 ve Vakıflar O7 sahalarında Trafo kayıplarının azaltılması amacı ile sahaların OG tadilat projeleri yapılarak düşük güçlü, daha verimli trafo değişimleri ile enerji tasarrufu yapılmıştır.