Haberler

05

Mayıs

2023

TPAO Türkiye'nin İlk Petrol ve Doğal Gaz Temalı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ni Filyos’ta Kuruyor

Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) arasında petrol ve doğal gaz sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünü yetiştirmek amacıyla işbirliği protokolü imzalandı.

Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolüne ilişkin, Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy ile TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin'in katılımıyla Filyos Sakarya Gaz Sahası Kara Tesisi'nde bir tören gerçekleştirildi.

Filyos’ta kurulacak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi yaklaşık 7 bin 600 metrekarelik bir alanda 16 derslik 4 atölye, spor salonu ve sosyal donatılardan oluşacak. Okulun 100 erkek ve 100 de kız öğrencinin kalabileceği 200 kişilik bir pansiyonu da  olacak. Okulda bir yıl hazırlık bölümü olacak ve eğitim 5 yıl sürecek.

"Gençlere yapılan her yatırım birinci görev"

TPAO Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Melih Han Bilgin, törende yaptığı konuşmada,  gençlere yapılan her yatırımın birinci görev olduğuna değinerek, "Bu çerçevede özelikle Sakarya Gaz Sahasında yaptığımız keşiften sonra bölgemizde Filyos'ta çalışmalar artarak devam etmektedir. Bu kapsamda meslek liselerinden başlayıp, meslek yüksekokulundan lisans seviyesine, oradan da yüksek lisans ve doktora seviyesine kadar değişen bir yelpaze içerisinde gerek Milli Eğitim Bakanlığımızın gerek Yükseköğretim Kurulumuzun koordinasyonuyla programlar geliştirdik." dedi.

Daha önce Zonguldak Bülent Ecevit Üniversite ile geliştirdikleri program sayesinde Türkiye'nin en başarılı meslek yüksek okullarından birini devreye aldıklarını anımsatan Bilgin, "Buradaki eğitim İngilizce çünkü biz dünyayla rekabet edecek teknisyenler yetiştirmek istiyoruz. Bunun yanında lisans seviyesinde de öğrencilerimize burs vererek onların son sınıfta uzun dönem staj yapmalarını sağlayıp meslek hayatına bir an önce yetişmiş bir vaziyette atılmaları için çalışmalarımız devam ediyor." diye konuştu.

Bilgin, Türkiye'de lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde en başarılı öğrencileri bursiyer yaptıklarına da dikkat çekerek, "Bizlerin en önemsediği; en çekirdekten başlayan eğitim süreci. Liseler, meslek liseleri, mesleki ve teknik eğitim liselerimiz. Gençler geleceğimiz, geleceğimize yatırım yapmaya devam edeceğiz." İfadelerine yer verdi.
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy ise son yıllarda savunma sanayii ve yüksek teknolojili üretim alanlarında baş döndürücü gelişmeler yaşandığına dikkat çekti. Karadeniz doğal gazının devreye girmesiyle petrol ve doğalgaz alanında da nitelikle eleman ihtiyacı doğduğunu belirten Şensoy, “Bugün imzalayacağımız protokolle petrol ve doğalgaz alannda nitelikli eleman yetiştirilmesi amacıyla TPAO ile birlikte bir okul yapma kararı aldı.Bundan dolayı TPAO’ya çok teşekkür ediyorum.  Kuracağımız okul Türkiye’de bir ilk olacak. Bakanlık olarak tüm birikimimizi buraya aktaracağız. TPAO okulun bütün fiziki ortamlarını yapacak, bizler de tüm donanımı en iyi şekilde sağlayacağız. Bu iş birliği için TPAO yönetimi ve   Genel Müdür sayın Bilgin’e çok teşekkür ediyorum.” Dedi.
Şensoy ve Bilgin daha sonra protokolü birlikte imzaladı.